طرح های رنگ های اصلی

 

– مقدمه ای بر نظریه رنگ

شما با رنگ می توانید خلق و خوی را تنظیم کنید,جلب توجه نمایید یا بیانیه ایی ایجاد کنید ,هچنین می توانید از رنگ برای انرژی دادن یا آرامش بخشیدن استفاده نمایید. با انتخاب طرح رنگ مناسب شما می توانید یک محیط گرم, زیبا و دارای آرامش ایجاد کنید. رنگ می تواند عنصری برای طراحی قدرتمند شما باشد, اگر یاد بگیرید که آن را به طور موثر استفاده کنید. رنگها ما را به روشهای مختلفی از لحاظ ذهنی و جسمی تحت تأثیر قرار میدهند . یک رنگ قرمز پررنگ نشان داده است که فشار خون را افزایش می دهد در حالی که یک رنگ آبی دارای اثر آرام بخش است. توانایی استفاده از رنگ بصورت آگاهانه و هماهنگ می تواند به شما در ایجاد نتایج چشمگیر کمک کند.  چرخ رنگ یا دایره رنگ، ابزار اصلی برای ترکیب رنگها است. اولین نمودار رنگ دایره ای توسط Sir Isaac Newton در سال ۱۶۶۶ طراحی شده است. چرخ رنگ به طوری طراحی شده است که تقریبا هر رنگی که از آن انتخاب می کنید با هم خوب می شود.در طول سال ها، بسیاری از تغییرات طراحی اولیه, ساخته شده است، اما شایع ترین نسخه یک چرخ رنگ  از ۱۲ رنگ بر اساس مدل رنگ RYB (یا هنری) است. به طور سنتی تعدادی از ترکیب رنگها وجود دارند که, به ویژه مورد توجه قرار می گیرند. اینها هماهنگی رنگ یا آکورد های رنگی نامیده می شوند. و از دو یا چند رنگ با یک رابطه ثابت, در چرخ رنگ تشکیل شده اند.   رنگ ها به سه دسته تقسیم می شوند . در مدل رنگ RYB (یا کم رنگ)، رنگ های اولیه قرمز، زرد و آبی هستند. سه رنگ ثانویه (سبز، نارنجی و بنفش) با مخلوط کردن دو رنگ اصلی ایجاد می شود. شش رنگ سوم دیگر با مخلوط کردن رنگ های اولیه و ثانویه ایجاد می شود. رنگ های گرم و سرد دایره رنگ را می توان به دو دسته  رنگ های گرم و رنگ های سرد تقسیم کرد. رنگ های گرم رنگ های زنده و پر انرژی هستند و تمایل به پیشرفت در فضا دارند. رنگهای خنک باعث ایجاد آرامش و ایجاد یک احساس آرام بخش می شوند. سفید، سیاه و خاکستری به عنوان رنگ های خنثی محسوب می شوند.  ته رنگ ها، سایه ها و تن ها این شرایط اغلب به اشتباه استفاده می شود,اگر چه آنها مفاهیم رنگی نسبتا ساده ایی را توصیف  می کنند. اگر رنگ با اضافه کردن سفید سفید تر شود سبک تر می شود، در نتیجه یک ته رنگ  می شود.اگر سیاه اضافه شده باشد، نسخه تیره تر سایه نامیده می شود و اگر خاکستری اضافه شده باشد، نتیجه یک تن متفاوت است. هماهنگی رنگ تکنیک های اصلی برای ترکیب رنگ ها در زیر آکورد رنگ پایه بر اساس چرخ رنگ نمایش داده می شود.

  1. طرح رنگ مکمل

رنگ هایی که روی چرخه رنگی مقابل یکدیگر قرار دارند، به عنوان رنگ مکمل در نظر گرفته می شوند (مثال: قرمز و سبز). کنتراست بالای رنگ های مکمل، ظاهر پر جنب و جوش را به ویژه هنگامی که در اشباع کامل استفاده می شود، ایجاد  می کند. این طرح رنگی باید به خوبی مدیریت شود تا اثر مطلوبی داشته باشد . رنگ های مکمل برای استفاده در مقدارهای بزرگ دشوار است,اما وقتی میخواهید چیزهایی را برجسته کنید  خوب کار میکند. رنگ های مکمل برای استفاده در متن واقعا بد است.

  1. طرح رنگ مشابه

در طرح های رنگی مشابه از رنگ هایی که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر فرار دارند استفاده می کنند. طرح های رنگی مشابه اغلب در طبیعت یافت می شوند و برای چشم, هماهنگ و دلپذیر هستند. اطمینان حاصل کنید که در هنگام انتخاب یک طرح رنگ مشابه، کنتراست کافی داشته باشید. یک رنگ به عنوان رنگ غالب ,رنگ دوم برای پشیبانی و رنگ سوم (همراه با سیاه، سفید یا خاکستری) به عنوان رنگ برجسته کننده انتخاب میشوند .

  1. طرح رنگ سه بعدی (۳ گانه)

در یک طرح رنگ سه بعدی از رنگ هایی که به طور مساوی در اطراف چرخه رنگ قرار دارند استفاده می شود. هماهنگی رنگ سه بعدی اغلب پر جنب و جوش است, حتی اگر از رنگ های کم رنگ (بی روح) یا اشباع نشده در نسخه رنگی خود استفاده کنید. برای استفاده از هماهنگی سه بعدی موفقیت آمیز, باید خیلی دقت داشته باشیم که رنگ ها متعادل باشند . اجازه دهید که یه رنگ به عنوان رنگ غالب و دو رنگ دیگر به عنوان رنگ های برجسته کننده استفاده شوند.   

  1. طرح رنگ تقسیم مکمل

طرح رنگ تقسیم-مکمل یک تغییر رنگ از طرح رنگ مکمل است. علاوه بر رنگ پایه، از دو رنگ مجاور آن نیز برای کامل کردن استفاده می کند. این طرح رنگ همانند طرح رنگ مکمل دارای کنتراست بصری قوی است اما تنش کمتری دارد طرح رنگی تقسیم – مکمل اغلب انتخاب خوبی برای مبتدیان است، زیرا دشوار نیست.

  1. طرح رنگ مستطیل(چهارگوشه)

طرح رنگی مستطیل یا چهارگوشه از چهار رنگ مرتب نسبت به دو جفت مکمل استفاده می کند . این طرح رنگ غنی مقدار زیادی از امکانات برای تنوع ارائه می دهد. طرح رنگ چهارگوشه اگر اجازه دهیدکه یک رنگ غالب باشد بهتر عمل می کند. شما همچنین باید به تعادل بین رنگ های گرم و سرد در طراحی خود توجه کنید.

  1. طرح رنگ مربع

طرح رنگ مربع شبیه به طرح رنگ مستطیل است،اما با تمام چهار رنگ به فاصله مساوی در اطراف دایره رنگ تقسیم شده است. طرح رنگ مربع اگر اجازه دهید یک رنگ غالب باشد بهتر کار می کند. شما همچنین باید به تعادل بین رنگ های گرم و سرد در طراحی خود توجه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

مترجم : رضا اطهری

منبع سایت : http://www.tigercolor.com/color-lab/color-theory/color-theory-intro.htm

نظر شما!!