xl-2015-crm-customer-1اساس موفقیت و پیشرفت یک شرکت ، مشتری های آن می باشد . یعنی نقطه عطف بنگاههای کسب و کار بر پایه واژه ایی به نام مشتری مداری بوده و می بایست آن را باور داشت ، چرا که اگر مشتری وجود نداشته باشد فروشی هم انجام نمی شود ، لذا از اهمیت بسزایی برخوردار است . و اگر بخواهیم به بیان دیگر آن را تشریح کنیم ، مشتریان ، جزو مهمترین دارایی ها و از نوع غیر منقول در شرکت محسوب می شوند.

بنا به نظر یکی از اساتید فروش و بازاریابی ، آقای ادوارد دمینگ: مشتری مهم ترین عنصر در زنجیره فعالیت تولید و بازرگانی است.

 

مواردی که می بایست در بحث مشتری مداری مورد توجه قرار دهیم:

* درک و شناخت از نیاز مشتری به منظور رضایت مندی او.

* تامین درخواست های امروز و مهیا کردن نیازهای فردی او.

* کوشش برای ارائه یک امر بی عیب و نقص که منتهی به خرید کالا از شرکت خواهد شد.

* احترام واقعی و رعایت حقوق مشتری با حفظ منافع شرکت خود.

در موسسات و سازمان های موفق ، هرم سازمانی براساس مشتری شکل می پذیرد ، بدین معنی که در راس هرم یک شرکت ، مشتری قرار دارد و در لایه های پایینی ،سایر نفرات شرکت ، از جمله ، فروشنده ، بازاریاب ، واحد طرح و توسعه … و در پایان ترین نقطه هرم ، مدیران و صاحبان کسب و کار قرار میگیرند.

لذا با پوشش صحیح و درست از طرف یک مدیر مدبر و موفق ، لایه های بالایی حمایت و نهایتا”به رضایت مندی و خشنودی مشتری منجر خواهد شد.

با توجه به رقابتی شدید بین شرکت ها ، در هر زمینه ایی از عرضه کالا ، نگرش های سنتی جای خود را به رویکرد های استراتژیک ، توام با فناوری های روز دنیا داده اند. که این امر باعث شده تا با تعمق و تکیه بر جذب ، حفظ و افزایش مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل ، باعث رونق در کسب و کار و همچنین کاهش هزینه های شرکت خود باشیم.

ضرورت حرکت به سمت مشتری مداری یا مشتری گرایی با اتخاذ به یک استراتژی مناسب ، موجبات بقاء ، رشد تجاری و اقتصادی خود را فراهم می آورد . لذا توجه ویژه به دیدگاه مشتریان تحویل دادن چیزی که آن ها خواسته اند ، نه آن چیزی که در بازار وجود دارد باعث احترام خاص به مشتری می شود که اصطلاحا”به آن مشتری نوازی گفته می شود شرکت های مشتری نواز با برآورده کردن نیازهای منحصر به فرد آنان در سایه ایجاد ارتباط دوستانه و نزدیک ، شناخت بیشتری نسبت خواسته های آنان پیدا می کنند. که نهایتا” به مشتریان خود بگویند ما بهترین راه حل را برای شما آماده داریم ما همه توان خود را در راه دستیابی شما به نتیجه دلخواه از هر خریدی به کار خواهیم گرفت ( ویزر ماوتریسی ۱۳۷۵ )

تقاضای ما پایگاه علمی دیجیتال مارکتینگ از خوانندگان مطالب فوق ، مطالعه و تفکر در نحوه مشتری مداری در شرکت خود و دعوت به پیگیری موارد بعدی مندرج در سایت در رابطه با :

مواردی که مشتری نسبت به آنها همگرایی نشان می دهد

مواردی که مشتری نسبت به آنها واگرایی نشان می دهد

هفت رفتار کلیدی در مشتری مداری

ویژگی های سازمان های مشتری مدار یا مشتری گرا.

مدل های سازمانی در مشتری مداری

یک شرکت برای اینکه بتواند مشتری مدار باشد چه کارهایی را باید انجام دهد ؟

یک ساختار سازمانی و نمونه در یک سازمان مشتری مدار.

چطور رابطه مستقیم با مشتری را پیدا کنیم؟

منبع : کتاب مشتری مداری و تکنیک های رفتار با مشتری

تالیف دکتر محمد بلوریان تهرانی

بازنویسی : محسن ثابتی (مدیر دپارتمان B2B موسسه بایابیت)

مطلب فوق به طور اختصاصی برای پایگاه علمی و خبری ارسال وبارگذاری شده است و استفاده از آن تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.

نظر شما!!