Get-More-Cliesnts copyرقیب شما ، هر موسسه ،شرکت ، سازمان یا فردی است که با تامین ،عرضه و یا ارائه کالا یا خدماتیمانند آنچه شما تولید یا عرضه می کنید ،می تواند بطور بالقوه در مشتری شما ، آگاهی ،علاقه ،انگیزه و اراده خرید ایجاد کند و او را جذب نماید. در ادبیات بازاریابی و فروش ، رقیب یک تهدید بالقوه است یعنی میتواند با انجام یا عدم انجام عملیاتی مشتری شما را جذب نماید. هم چنین شما نیز ممکن است با انجام یا عدم انجام عملیاتی مشتری خود را از دست بدهید.آنچه که تمام بنگاههای اقتصادی باید انجام دهند تا مشتری خود را حفظ کنند ،ایجاد مزیت ها یا برتری های رقابتی و بهبود مستمر آنها در طول زمان است .بنابراین شما برای رقبای خود تهدید هستید. مزیت ها برتری های موثر در فضای رقابتی میتواند ناشی از دو ماخذ باشد .

الف -مزیت های نسبی

ب- مزیت های رقابتی

– مزیت نسبی یعنی مزیت های ناشی از فراوانی و ارزانی مواد اولیه ، نیروی کار ،انرژی ،شرایط محیطی و اقلیمی و حتی مساعدت قوانین و شفافیت فضای کسب و کار ، به گونه ایی که بنگاه اقتصادی بتواند محصول یا خدمت خود را در سطح و مقیاس انبوه ، تولید یا عرضه و قیمت تمام شده خود را تا حداقل ممکن کاهش دهد . بنابراین مزیت نسبی ،مفهومی در تولید است و ربطی به تجارت ندارد ولی میتوان از حربه کاهش قیمت به عنوان یک مزیت در تجارت نیز استفاده کرد.

– مزیت رقابتی یعنی مزیت ناشی از توان تکنولوژی و قدرت R&Dو استفاده از فن آوری ها و نو آوری ها در تغییر شکل ، تکامل فاصلاح و بهبود و حتی چند منظوره کردن محصول است. مانند قیمت کمتر نسبت به رقبا ،کیفیت بهتر نسبت به رقبا ، خدمات بهتر و کامل تر نسبت به رقبا و…

در فضای رقابتی ،همه بنگاه ها سعی میکنند هر روز مزیت رقابتی جدیدی خلق کنند و از این حربه برای جلب و جذب مشتریان رقبا استفاده نمایند.البته لازم نیست همه رقبا از یک حربه استفاده کنند. ممکن است یکی از رقبا از حربه کاهش قیمت و دیگری از حربه بهبود کیفیت یا حربه خدمات بعد از فروش استفاده کند.

موثرترین روش برای جلب و جذب مشتریان رقیب ، ایجاد و خلق یک مزیت رقابتی منحصر به فرد یا نوظهور و بی سابقه است به طوری هیچ یک از رقبای موجود تا بحال از آن استفاده نکرده باشند. این مزیت رقابتی منحصر به فرد که برای ایجاد کننده آن یک تمایز یا برجستگی یا انحصار بوجود می آورد ، باید دارای شرایط زیر باشد :

۱- باید متضمن منافعی برای مشتری یا مصرف کننده یا مصرف کننده نهایی باشد و یک یا چند مورد از نیازها و انتظارات او را بر آورده سازد .

۲- رقبا قدرت و توان کپی سازی از آنرا نداشته باشند.

۳- مزیت یا ارزش پیشنهادی از مزیت ها و ارزشهای پیشنهادی امروز رقبا بهتر و کامل تر باشد .

۴- تقلید و کپی برداری از آن برای رقبا بسیار گران تمام می شود.

۵- اگر در شرایطی و در بلند مدت ، رقبا مزیت های مشابهی ایجاد کنند ، بتوان با اضافه کردن گزینه هایی آنرا مجددا” احیا و بازسازی کرد .

به طور خلاصه ، همان گونه که رقبا مشتریان شما را شناسایی ، آگاه ، علاقمند و جذب می کنند ، شما نیز می توانید با ایجاد حربه های با مزیت ها یا انگیزه های قوی تر ، خلق تمایز نسبت به روش ها یا ویژگی های رفتاری یا صفات فعلی محصولات آنها ، در مشتریان آنها ،آگاهی ، علاقه و انگیزه ایجاد و آنها را جلب و جذب نمائید.

تالیف: دکتر محمد بلوریان تهرانی

مطلب فوق به طور اختصاصی برای مرجع علمی  ارسال
وبارگذاری شده است و استفاده از آن تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.

نظر شما!!