در قسمت ها قبلی گفته شد که در تعقیب هدف افزایش فروش ، باید در زمینه های مختلفی فعالیت و سرمایه گذاری کرد. اما قبل از هر اقدام سنگین سرمایه گذاری در مورد ایجاد شعب و فروشگاه ها ، تبلیغات ، تنوع محصول و غیره مراحل چهارگانه حفظ مشتری فعلی ، فراخوانی و دعوت از مشتریان رنجیده خاطر و ناراضی ، جلب و جذب مشتریان رقیب و نهایتا” بدست آوردن مشتریان جدید باید صورت گیرد .

بدست آوردن مشتریان جدید ، یک فرایند طولانی و بلند مدت است و شامل مراحل زیر است :

FindBestCustomer_BanImg

۱- توزیع فراگیر و حضور در بیشترین بازارها

در این مورد بنگاه های اقتصادی باید علاوه بر استراتژی تعدد مراکز فروش و شعب و نمایندگی ها ، نیرو های جدیدی را نیز آموزش داده و کادر فروش را توسعه دهند . بدیهی است انتخاب و آموزش نیروهای فروش نیز طی یک دوره چند ماهه میسر است.

۲- تبلیغات قوی، موثر و هدفمند

تبلیغات ، اولین یاور و پشتیبان فروش است . وقتی از قوت و اثر گذاری و هدفمندی تبلیغات صحبت می شود، بدون شک لغت کمپین (CAMPAIGN) به ذهن متبادر میشود. یک کمپین تبلیغاتی ، به معنی یک برنامه مهندسی شده ، پیش بینی شده و متکی بر آمار و ارقام ، برای رسیدن به یک هدف معین در زمان و با بودجه معین و اثر گذاری معین بر مخاطبان معین است .

طبیعتا” چنین برنامه ای میتواند پشتیبان فروش باشد و پیام محصول را به مشتریان جدید و آنهایی که نسبت به محصول مطلع نبوده و یا دارای ترجیح نبوده اند برساند.

۳ تنوع محصولات و پر کردن سبد

بنگاه  های اقتصادی ، پس از مدتی که از فعالیت آنان می گذرد و محصول اول در بازار شناخته می شود و به سود آوری میرسد ، معمولا ” عرضه محصولات دوم و سوم را آغاز می کنند تنوع محصول نه تنها مشتریان فعلی را جذب می کند بلکه در مشتریان رقبا نیز اطلاع و انگیزه ایجاد می کند و کلا” باعث افزایش فروش و در آمد می شود.

۴- قیمت رقابتی

یکی از مهمترین حربه ها و جاذبه ها برای نگهداری مشتریان و جلب مشتریان جدید ، قیمت رقابتی است. در بحث قیمت ، اولین موضوع این است که قیمت محصول باید با کیفیت آن رابطه مستقیم داشته باشد و همه کالا ها معمولا” سه سطح کیفی خوب ، بد و متوسط دارند. در هر سطح کیفی نیز دامنه ای از قیمت وجود دارد مثلا” پیراهن های مردانه مرغوب و دارای کیفیت از یکصد هزار تومان به بالا ، پیراهن های متوسط بین پنجاه تا یکصد و پیراهن های ضعیف تر بین سی تا پنجاه هزار تومان است . اگر کالای شما دارای کیفیت متوسط است مناسب ترین قیمت برای آن بین پنجاه تا یکصد یعنی هفتادو پنج هزار تومان است. حال اگر کیفیت این کالا نیز در حد متوسط به بالا باشد واقعا ” قابل رقابت خواهد بود . برای سطوح مرغوب و یا ضعیف نیز همین استدلال درست است .

۵- خدمات مورد انتظار مشتری

بنگاه های اقتصادی در تمام موارد حفظ مشتری ، فراخوان مشتریان قدیمی و جلب مشتریان رقبا یا افراد جدید باید ابتدا” نیازها و انتظارات آشکار و پنهان آنها را شناسایی و رصد نمایند و سپس با تامین آنها سعی کنند بر تعداد مشتریان خود بیفزایند.

۶- اثر WOM

WOM مخفف عبارت “word of mouth ” و به معنای تبلیغات دهان به دهان یا تبلیغات شفاهی است و منظور از آن انتقال رضایت از مشتریان راضی قبلی به مشتریان آینده است . اگر بنگاه اقتصادی در عرصه خدمت رسانی و کیفیت و سایر جنبه های کار و کسب مانند خوش قولی ، انصاف ، احترام به مشتری و… بکوشند و مشتریان را راضی و خوشحال کنند، آنها نیز به نوبه با معرفی بنگاه یا محصول به دیگران ، مساعی صاحبان کسب و کار را جبران می کنند.

 

تالیف: دکتر محمد بلوریان تهرانی

مطلب فوق به طور اختصاصی برای پایگاه علمی و خبری ارسال
وبارگذاری شده است و استفاده از آن تنها با ذکر منبع بلامانع می باشد.

نظر شما!!