قوانین و اصول انتخاب کلمه ی کلیدی برای فروشگاه اینترنتی

کلمات کلیدی چیست؟

کلمات کلیدی به کلمه ها و عبارت هایی گفته می شود که کاربران اینترنت برای دستیابی به یک کالا،خدمت و یا یافتن پاسخ سوالشان ،در موتورهای جستجو (از جمله گوگل) جستجو می کنند.

همانطور که متوجه شدید اگر کلمات کلیدی مناسبی را برای سایت یا فروشگاه خود انتخاب کنید و در آن ها رتبه مناسبی را به دست آورید  افراد زیادی از سایت شما بازدید خواهند کرد و احتمالا فروش شما به شدت افزایش پیدا خواهد کرد.

قوانین و اصول انتخاب کلمات کلیدی مناسب :

همانطور که می دانید بودن سایت شما در صفحه ی اول گوگل باعث می شود افرادی که در مورد خدمات و محصولات شما جست و جو می کنند شما را پیدا کنند و اول از همه، وارد سایت شما شوند.ابزاری که به گوگل می فهماند سایت شما در مورد چه چیزی است و باید در نتایج جست و جوی چه کلمه هایی پیدا شوید کلمات کلیدی می باشد.در ادامه به اصول یافتن کلمات کلیدی می پردازیم.

اصل اول:ارتباط کلمات کلیدی با موضوع سایت شما:

به نظر من مهمترین اصل برای انتخاب کلمه ی کلیدی همین اصل است.برای اینکه بتوانید کلمات کلیدی مرتبط با موضوع فروشگاه اینترنتی خود را پیدا کنید یک ورق کاغذ بردارید و خودتان را بگذارید جای کاربران اینترنت.فکر کنید که کسی که می خواهد محصولات شما را پیدا کند چه عبارت هایی را ممکن است جست و جو کند تا بخواهد به وب سایت یا فروشگاه شما دست پیدا کند..همچنین باید سعی کنید یک بخش با نام بلاگ در سایتتان راه اندازی کنید و مقاله های مرتبط با محصولات و خدماتتان را در انجا منتشر کنید.این مقاله ها به افزایش اعتبار سایت شما و کسب ورودی از گوگل کمک زیادی می کنند.

اما قبل از نوشتن مقاله ها باید فکر کنید و ببینید مخاطبان شما چه نیاز هایی دارند و شما با نوشتن چه مقاله هایی(که مرتبط با زمینه ی کاریتان است)می توانید آن ها را به صورت هدفمند به سایت خود هدایت کنید.

برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی گاهی اوقات لازم است از مردم عادی نظر خواهی کنید و با توجه به نظر آن ها نسبت به انتخاب کلمه ی کلیدی مناسب اقدام کنید.همچنین می توانید از پیشنهادات خود گوگل که در هنگام جست و جو های مرتبط نمایش داده می شود استفاده کنید.
قبل از اینکه اصل دوم را بیان کنم دوباره تاکید می کنم که حتما از کلمات کلیدی مرتبط با زمینه فعالیتتان استفاده کنید.
اگر کاربر دنبال چیزی باشد و به وسیله ی گوگل وارد سایت شما شود اما نیازش برطرف نشود سریعا سایت شما را ترک می کند و همین کار باعث می شود که رتبه ی سایت شما در گوگل افت پیدا کند.

ضمنا سایت هایی که در همه ی زمینه ها مقاله می نویسند از نظر موتورهای جست و جو اعتبار مورد نیاز برای داشتن یک رتبه عالی را ندارند.پس حتما مقاله های مرتبط با حوزه ی فعالیتتان در سایت خود قرار دهید.

موقع انتخاب کلمات کلیدی روی نیاز مخاطبانتان تمرکز کنید.نه روی وارد کردن افراد به سایتتان .

متاسفانه بعضی سایت ها به هر قیمتی حتی با استفاده از کلمه کلیدی غیر مرتبط می خواهند افراد زیادی را وارد سایتشان کنند.هر چند که در ابتدا موفق می شوند اما در اثر گذشت زمان به شدت آسیب می بینند.

اصل دوم:میزان جستجوی کلمات کلیدی در هر ماه:

بعد از اینکه لیستی از کلمات کلیدی را تهیه کردید باید یکی یکی تمام آن ها را بررسی کنید و ببینید هر کدام چند بار در ماه جست و جو می شود.بهترین ابزاری که برای این کار می توانم به شما معرفی کنم google keyword planner است.بعد از اینکه این مقاله را کامل خواندید می توانید از انتهای مقاله آموزش کار با گوگل کیوورد پلنر را مشاهده کنید.

در انتخاب کلمه ی کلیدی ،میزان جست و جوی کلمه ی انتخابی شما بسیار مهم است.بارها شده که سایت هایی را دیده ام که ماه ها برای سئوی فروشگاه اینترنتی خود تلاش کرده اند و برای کلمه های کلیدی به صفحه ی اول گوگل آمده اند که هرگز جست و جو نمی شوند.درنتیجه تنها چیزی که با انجام این کار بدست آورده اند اتلاف زیاد وقت و هزینه بوده است.
این اتفاق دقیقا مانند این است که شما مغازه ای زیبا و شیکی را در نقطه ای از شهر بزنید که هیچ کس در آن محل رفت و آمد نمی کند!

پس لازم است کار کردن و یادگیری با ابزاری که بهتون معرفی کردم را حتما جدی بگیرید و برای تحلیل کردن میزان جستجوی کلمات به مقدار کافی وقت بگذارید.

اصل سوم:میزان رقابت:

هر چقدر که سایت ها ی بیشتری وجود داشته باشند که بخواهند برای یک کلمه یا عبارت کلیدی خاص به صفحه ی اول گوگل بیایند رقابت برای شما سنگین تر می شود و در نتیجه هزینه ی سئوی سایتتان افزایش می ابد.اگر فروشگاه اینترنتی شما نوپاست بهینه سازی سایتتان برای کلمات کلیدی پر رقابت مثل خود کشی است.زیرا هزینه ی بسیار زیادی برای این کار باید بکنید و این هزینه ممکن است بودجه ی شما را برای گسترش سایر بخش های فروشگاهتان به سرعت مصرف کند.

بهترین کلمات کلیدی برای شروع ،کلمات کم رقابت است و بهتر است که به تدریج وارد عرصه ی رقابت با فروشگاه های قدیمی و قدرتمند شوید.حتی خود ما نیز وقتی که می خواهیم فروشگاهی را برای کلمه ی کلیدی خاصی بهینه کنیم که پر رقابت است،ابتدا از عبارت های کم رقابت کار بهینه سازی فروشگاه را شروع می کنیم و به تدریج که اعتبار سایت افزایش پیدا کرد وارد عرصه ی رقابت با فروشگاه های قوی تر می شویم.
برای تشخیص اینکه میزان رقابت یک کلمه کلیدی لازم است عوامل بسیار زیادی را در نظر بگیرید.امروزه عوامل زیادی در تشخیص میزان رقابت یک کلمه کلیدی موثر است.عواملی مانند میزان لایک های شبکه های اجتماعی،میزان اشتراک ها،میزان بک لینک ها و …

لذا برای تحلیل کلمات کلیدی خود حتما از یک کارشناس کمک بگیرید.

در گذشته گفته می شد که کلمه کلیدی را به صورت”کلمه مورد نظر”در گوگل جستجو کنید،اگر میزان نتایج پیدا شده کمتر از ده هزار نتیجه بود،رقابت کم بوده و این کلمه برای بهینه سازی سایت شما مناسب است(البته به شرطی که در گوگل جست و جو بشود!)اگر نتایج بین ده هزار تا صد هزار باشد رقابت متوسط است و برای شروع کار بهینه سازی ممکن است نیاز باشد هزینه و وقت بیشتری برای بهینه سازی سایتتان در آن کلمه کلیدی اختصاص دهید.

اگر هم نتایج بیش از صد هزار باشد رقابت سنگین است و بهینه سازی سایتتان برای این کلمه کلیدی بسیار سخت ،زمانبر و هزینه بر است و ما پیشنهاد می کنیم برای بهینه کردن سایتتان از چنین کلماتی شروع نکنید.
اگر که با کلمه ی پررقابتی شروع کنید ممکن است بعد از ماه ها تلاش در صفحه ی سوم یا چهارم گوگل قرار بگیرید!

منبع سایت :http://mojeradical.com

نظر شما!!