حتما شما به عنوان یک مدیر یا صاحب کسب‌وکار تمایل دارید که بدانید تا چه اندازه برنامه‌ها و اهداف تبلیغاتی و بازاریابی‌تان محقق شده و هزینه‌های شما به درستی تخصصیص یافته‌اند. برای تحقق این هدف شما در اولین قدم  نیاز به ابزارها و مکانیزم‌هایی برای اندازه‌گیری و سنجش فعالیت‌های بازاریابی خود هستید. که تمامی این ابزارهای دیجیتال مارکتینگ برای مدیران و کسانی که صاحب کسب‌وکاری آنلاین هستند موجود است.در مدل‌های بازاریابی سنتی قابلیت اندازه‌گیری و سنجش فعالیتهای بازاریابی وجود نداشت. به عنوان مثال شما اگر بنری را در یک بزرگراه قرار می‌دادید که مربوط به خدمات طبقه خاصی از جامعه مثلا زوج‌های جوان در آستانه برگزاری مراسم ازدواجشان بود دقیقا مشخص نبود چه تعداد از بازار هدف شما تبلیغات و آگهی را دیده و نسبت به آن واکنشی نشان داده‌اند.

مزایای دیجیتال مارکتینگ برای مدیران

این در حالی است که در فضای دیجیتال مارکتینگ بطور کامل می‌توان برآورد و اندازه‌گیری کرد که چه تعداد از بازار هدف کالا و خدماتی را که شما تبلیغ کرده‌اید را دیده‌اند و در نتیجه دیده‌شدن این تبلیغات چند نفر اقدامات بعدی را که تعریف شده انجام داده‌اند حال این اقدامات می‌تواند خرید محصول، عضویت در سایت یا شبکه‌های اجتماعی، عضویت در خبرنامه و هر اقدام دیگری باشد.زمانی که بتوانیم میزان بازخورد از برنامه تبلیغاتی و بازاریابی خود را اندازه‌گیری کنیم قاعدتا به راحتی قادر خواهیم بود بهبود‌هایی در حوزه‌های مختلف آن انجام دهیم و در نتیجه منتظر نتایج و فیدبک‌های بهتری باشیم.از جمله این اندازه‌گیری‌ها می‌توان به میزان اثربخشی هر رسانه تبلیغاتی نسبت به بودجه اختصاصی آن رسانه اشاره کرد، که تمام تصمیمات درباره بودجه‌بندی با استفاده پاسخ دریافتی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که در اختیار مدیران و صاحبان کسب وکارها قرار گرفته است انجام می‌شود.

نکته دیگر مهم و ضروری برای بسیاری از مدیران و صاحبین کسب‌وکارها جذب مخاطبین و کاربران بازار هدف خود می‌باشد. یعنی آنها تمایل دارند تا تبلیغات و یا آگهی‌شان دقیقا برای کسانی به نمایش در بیاید که نیازمند کالاها و خدمات آنها بوده و در پی آن هستند. به عنوان نمونه در مثال بالا مدیر کسب‌وکار بالا تمایل ندارد تبلیغش برای افراد بازنشسته‌ای که بدنبال گذران دوران بازنشستگی و اوقات کهنسالی خود هستند به نمایش در بیاید.این قابلیت و امکان در مدل‌های بازاریابی سنتی به هیچ وجه وجود ندارد و آگهی و تبلیغات برای بسیاری از افراد غیر از بازار هدف ما به نمایش در میاید و هزینه آن بدون ایجاد هیچ بهره‌وری از جانب مدیر کسب‌وکار پرداخت می‌شود.اما در فضای دیجیتال مارکتینگ ابزارها و بسترهایی مهیا شده که مدیران و صاحبان کسب‌وکار ها قادر هستند بصورت کاملا هدفمند به معرفی کالا و خدمات خود بپردازند و دقیقا مشخص کنند تبلیغات و اگهی کسب‌وکارشان برای چه افرادی با چه طیف سنی، سلیقه‌ای، جغرافیایی و …. به نمایش درآید و تخصیص بودجه تبلیغاتی و بازاریابی بصورت کاملا هدفمند انجام گیرد.

نویسنده:احمد انصاری

منبع سایت:https://dmacourse.com

نظر شما!!